Line Khateeb og Kjell Stephansen fra Palestinakomiteen foran Norges Bank. Foto: Rania Iraki.
Palestinakomiteen anmelder Oljefondet for mulig medvirkning til krigsforbrytelser og folkemord i Gaza.
Palestinakomiteen i Norge leverte 23. januar en omfattende anmeldelse til Det nasjonale statsadvokatembetet for innsats mot organisert og annen alvorlig kriminalitet (NAST). Anmeldelsen gjelder Norges Bank, Norges Bank Investment Management (NBIM) og Finansdepartementet, samt Nicolai Tangen, Ida Wolden Bache, Jens Stoltenberg og Trygve Slagsvold Vedum, i kraft av rollene de har hatt.
Anmeldelsen ber påtalemyndigheten vurdere mulig medvirkning til krigsforbrytelser, forbrytelser mot menneskeheten og folkemord i Gaza, samt medvirkning til den ulovlige okkupasjonen av Palestina, jf. straffeloven kapittel 16.
I anmeldelsen dokumenterer Palestinakomiteen at Oljefondet (NBIM) har investeringer i en rekke selskaper som enten leverer våpen, militært materiell eller tjenester brukt i Israels krigføring i Gaza, eller som bidrar til ulovlige bosettinger og opprettholdelsen av okkupasjonen gjennom infrastruktur, tjenester eller kommersiell virksomhet. Videre at disse investeringene har økt under det pågående folkemordet.
– Oljefondet har investert mange milliarder i selskaper som bidrar til Israels krigsforbrytelser
– Oljefondet har investert mange milliarder i selskaper som bidrar til Israels krigsforbrytelser. Når det foreligger dokumentert risiko for medvirkning til alvorlige folkerettsbrudd, er det påtalemyndighetens oppgave å vurdere om vilkårene for straffansvar er oppfylt, sier Line Khateeb, leder i Palestinakomiteen i Norge.
– Disse investeringene kan ha styrket Israels evne til å begå handlinger som rammes av norsk straffelov, herunder folkemord, forbrytelser mot menneskeheten og krigsforbrytelser, poengterer hun.
– En slik sak har aldri vært prøvd for norsk rett tidligere. En rettslig avklaring vil være viktig, både for å ansvarliggjøre statens rolle og for å avklare hvilke plikter Norge har etter folkeretten når risikoen for alvorlige overgrep er kjent, legger nestleder Kjell Stephansen til.
Folkerettslig bygger anmeldelsen blant annet på Den internasjonale straffedomstolen (ICJ) sine rådgivende uttalelser om den ulovlige okkupasjonen, de ulovlige bosettingene og tredjestaters handlingsplikt.
Dessuten viser anmelderne til flere sannsynlige brudd på norsk straffelov for medvirkning til ulovlige handlinger.
Anmelder legger særlig vekt på at NBIM, Etikkrådet, Norges Bank og Finansdepartementet har over lang tid blitt gjort oppmerksom på at flere selskaper kan være medskyldig i folkemord ellervære direkte medvirkende til den ulovlige okkupasjonen av Palestina.
Det er foreløpig uvisst når saka kommer opp i rettsapparatet.

